Kitap Yorumları

Ergenekon teşhisi

u satırları okuyunca Selim Çürükkaya nın Doz yayınları tarafından piyasaya sürülen Kitabı SIRLAR ÇÖZÜLÜRKENi bir daha dikkatle okudum. Çünkü bu kitap insanın kanını donduracak tarzda ERGENEKON u ve bu güne kadar yaptığı korkunç eylemlerini, yarattığı organizeleri, cinayetleri, eroin ihracını öylesine detaylı anlatmış ki, Türk basınında Ergenekon hakkında orada burada çıkan haberler devede kulak bile sayılmaz.

Ahmet Tek / www.iyibilgi.com adlı sitede Türk derin devletinin üst örgütü olan ERGENEKON şu satırlarla anlatılmış: Yaşanan son olaylar, Türkiye’nin gladyosu olduğu öne sürülen Ergenekon’u yeniden gündeme getirdi. Aksiyon ilk kez, 12 Mayıs 2001’de Harun Odabaşı imzasıyla Ergenekon’u kapak yaptı. Haberde Ergenekonun amaç ve faaliyetleri detaylarıyla duyurulmuştu.
Avrupa Birliği’ne karşı olan Ergenekon, son alarak 1999 yılında bir masada toplanarak aldığı kararları raporlaştırdı. Ergenekon’a göre mevcut rejimi korumak için yapılacak her türlü illegal eylem, suikast, cinayet, komplo ve iftira meşru kabul edilebilir. Bu da rapora yansıyan şu cümlelerle belirtiliyor:

“Kişisel çıkarlar adına siyasete yönelmiş ve hedefe ulaşabilmek adına her şeyi mubah sayabilen siyasilerin engellenebilmesi için, geriye kalan tek yol suikasttır.”
Yurt içi ve dışında faaliyet gösteren örgütün sağ ve sol ayakları bulunuyor. Ancak asıl ideolojileri devlet menfaatlerinin korunması. Ergenekon 1999 yılında asker, bürokrat, sanayici, vakıfların etkin üyeleri, sivil toplum örgütleri, güvenlik şirketleri, nakliyat şirketleri ve basın mensuplarını içeren yapılanmasında yeni organizasyon sistemi belirledi.

Örgüt, ‘Lobi’ adını verdiği programla ilk olarak ekonomik alanda güç kazanmayı ve belirleyici güç olmayı amaçladı. İkinci amaç ise Türk toplumunun Kemalizm ve ulusal çıkarlar doğrultusunda yeniden yapılandırılması çalışmaları.

Ergenekon legal ve illegal örgütler kurarak operasyonlar yapabilen, dilediğinde bu örgütleri meydanlara dökebilen güçlü bir kuruluş. Kontra senaryolar üreten etkinlikler tasarlayan birimleri olan örgüt, böylelikle kamuoyunda Kemalist ideolojiye ve ulusal çıkarlara uygun sivil harekete katılımı hedefliyor.
Ergenekon, Lobi yapılanmasında her girişimini yasal şartlar altında yapmayı planlıyor. Lobi, doğrudan toplumsal eylemler içinde yer almıyor. Oluşturacağı sivil toplum kuruluşlarının etkinlik ve eylemler düzenlemesini organize ediyor. Örgütün hazırladığı raporda, ticari şirketler kurularak rejim karşıtı ekonomik güçlerle rekabete girebilmesi için çalışılması gerektiği belirtilirken bilginin para kaynağına dönüştürülmesi ve mevcut istihbarat birimlerinden yardım alınması öngörülüyor. Ergenekon sanal ortamda mücadelenin çok önemli olduğunu savunuyor.


Bu satırları okuyunca Selim Çürükkaya nın Doz yayınları tarafından piyasaya sürülen Kitabı SIRLAR ÇÖZÜLÜRKENi bir daha dikkatle okudum. Çünkü bu kitap insanın kanını donduracak tarzda ERGENEKON u ve bu güne kadar yaptığı korkunç eylemlerini, yarattığı organizeleri, cinayetleri, eroin ihracını öylesine detaylı anlatmış ki, Türk basınında Ergenekon hakkında orada burada çıkan haberler devede kulak bile sayılmaz.

Düşünün Türkiye Cumhurbaşakanı Turgut Özal ı zehirleyip öldüren örgüt Ergenekon dur. Ünlü yazar Uğur Mumcuyu katleden, Abdi ipekçi yi, Olof Palme’yi öldüren örgüt yine Ergenekondur.. 12 Eylül darbesini bile bu örgüt yapmıştır. Papa johanes Paul ü vur emrini yine bu örgüt vermiştir. Ve bu Örgüt hem Abdullah Çatlıyı hemde Abdullah Öcalan ı yıllarca kullanarak binlerce Kürdün ve Türkün yok olmasına neden olmuş, Kürtlerin verdiği 30 yıllık mücadele bir sonuç elde etmeden yüzüstü bırakılmıştır.

Ve bu örgüt şu anda Türkiyenin Başbakanı Recep tayip Erdoğanın peşindedir, seçim öncesi veya sonrası onu bir biçimde ortadan kaldırarak yeni kaoslar yaratacaktır. Buna inanmayanlar gafil politikacılardır.
Gerçekten bu örgütün asıl yapısı kavranmak isteniyorsa SIRLAR ÇÖZÜLÜRKEN adlı kitap okunmalı ve Türkiyenin bu bir numaralı yarasına öncelikle el atılmalıdır.
Ahmet Tek

 

 

Selim Çürükkaya

1954 te Bingöl' de doğdu. Öğretmen okulundan mezun oldu. Siyasi nedenlerle on bir yıl hapis yattı. Gazeteci ve yazar. Yayınlanmış 10 Kitabı var. Siyasi mülteci olarak Almanya'da yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu