Belgeler

Basında iskele sancak

Selim Çürükkaya Ergenekon ve Abdullah Öcalan hakkında İskele sancak tev programında açıklamalarda bulundu.

Basından / PKK’nın eski yöneticilerinden Selim Çürükkaya, Haber Saati’nde bu kez Öcalan ile Ergenekon arasında bağlatıyı sağlayan ismi açıkladı. “İmralı cezaevini inşa eden komutan Ergenekon davasından firarda, yöneten komutan tutukludur, Öcalan’ın ifadelerini alan albay şu anda tutukludur.” diyen Çürükkaya, Öcalan’ın kendi iradesi olmadığını, birilerinin söylediklerini yaptığını savundu

İskele sancakta Selim Çürükkaya ile yapılan Röportajın bir kısmını Saman yolu Tv yayınladı:Aşağıdaki linki tıklayınız:

http://www.islamigundem.com/video-haber/video-haber/1414-ocalan-ve-ergenekon-iliskisi.html

Selimin roportajının Türk basınındaki yankıları aşağıdaki linki tıklayın:

PKK’nın eski yöneticilerinden Selim Çürükkaya, Haber Saati’nde bu kez Öcalan ile Ergenekon arasında bağlatıyı sağlayan ismi açıkladı.

PKK’nın eski yöneticilerinden Selim Çürükkaya, Haber Saati’ne yaptığı açıklamalarla gündeme oturdu.

“İmralı cezaevini inşa eden komutan Ergenekon davasından firarda, yöneten komutan tutukludur, Öcalan’ın ifadelerini alan albay şu anda tutukludur.” diyen Çürükkaya Öcalan’ın kendi iradesi olmadığını birilerinin söylediğini yaptığını savundu.

Ergenekon ve PKK örgütleri arasında önemli bağlantılar olduğunu iddia eden Selim Çürükkaya, bu bağlantıları sağlayan isimlerin başında Profesör Yalçın Küçük’ün geldiğini iddia ediyor.

Çürükkaya, Yalçın Küçük yanına gider gitmez Öcalan’ı yönlendirmeye başladı. Küçük tek başına değildi. Bizden daha fazla yetkiliydi. Ben PKK’dan çıktığım zaman merkez komite üyeliği yaptım, basın temsilciliği yaptım ama Yalçın Küçük benden daha yetkiliydi.” dedi.

Yalçın Küçük Pkk’yı nasıl yönlendirdi sorusuna ise Çürükküya “Yalçın Küçük örgütü değil Öcalan’ı yönlendiriyor. Yalçın Kaçük veya onun bağlı olduğu güçler diyelim ki Şemdin Sakık’ı ortadan kaldırmak istiyorsa ki öyle istemişler,, Yalçın Küçük PKK’nın yetkililerine Şemdin Sakık’ı kötülüyor. Bir ay sonra Şemdin çağırılıyor, Apo onu kameraların önünde yerin dibine sokuyor, sonra o kaset Türkiye’deki basına yollanıyor, Şemdin’i de ölüme gönderiyor. Bu Yalçın Küçük’ün yönlendirmesidir.” dedi.

Selim Çürükkaya’nın iddia ettiği bu olayda adı geçen Şemdin Sakık’a ait bilgiler daha önce İskele Sancak programına katılan Özel Kuvvetler Eski Komutanı Mithat Işık tarafından da dile getirilmişti.

Gündem gazetesi

Öcalan’ı kim niçin kullanıyor

14 Kasım 2008 / 10:51

‘Bir yanda Veli Küçük’ün cinayet tarlası var diğer yanda Öcalan’ın cinayet tarlası var’ diyen Selim Çürükkaya’dan PKK ve Ergenekon’la ilgili şok açıklamalar:
Kanal 7 Haber Saati’nde akşam yayınlanan röportajda, PKK’nın eski yöneticisi Selim Çürükkaya, Abdullah Öcalan’ın Ergenekon örgütü ile bağlantısını örneklerle ortaya koymaya devam etti.

Almanya’da Haber Saati sunucusu Erhan Çelik’e konuşan Çürükkaya, “Biz PKK’yı siyasi bir örgüt olarak kurduk. Terör örgütü haline getirenler Abdullah Öcalan ve Ergenekon’dur.” dedi.
Türkiye gündemine bomba gibi düşen bu sözlerin sahibi, eski bir PKK yöneticisi olan Selim Çürükkaya.

Selim Çürükkaya, “Öcalan Pkk’nın başı filan değildir. Öcalan, Ergenekon örgütünün yöneticisidir. Bir yanda Veli Küçük’ün cinayet tarlası vardır, diğer yanda Öcalan’ın cinayet tarlası vardır.” dedi.
Kaleme aldığı “Apo’nun Ayetleri” adlı kitabın ardından örgütü tarafından hakkında ölüm kararı çıkarılan Çürükkaya, şimdi de “Sırlar Çözülürken” adlı çalışmasıyla gündemde.

Çürükkaya, “Öcalan’ı Türkiye’ye getirenler Kürt sorununun artık çuvaldan çıktığını gördüler. Ve Öcalan’ı kontrol altına alarak, onu bir televizyon kumandası gibi kullanarak, bu sorunu nasıl yönlendirebiliriz diye düşünmüşler. Ve bu yönlendirme sadece Kürt sorununda değil, aynı zamanda iktidarda olan hükümeti nasıl baskı altına alabiliriz demişler ve bunun için çatışmayı öngörmüşler.” dedi.

Peki Öcalan’ ı kimler, nasıl kumanda ediyor? Eski PKK yöneticisinin bu konuda çok çarpıcı bir iddiası var.

İmralı cezaevini inşa eden komutan Ergenekon davasından firarda, yöneten komutan tutukludur, Öcalan’ın ifadelerini alan albay şu anda tutukludur.

Ne demek istiyorsunuz, buradan gelmek istediğiniz nokta ne?

Gelmek istediğim nokta Öcalan bunların dediğini yapıyor. Kendi iradesi yoktur. Ergenekon örgütü ona ne söylüyorsa onları yapıyor.

Selim Çürükkaya’ya göre Abdullah Öcalan, yalnız PKK’nın değil aynı zamanda Ergenekon Terör Örgütü’nün de yöneticilerinden biri.

Bugün Öcalan’ın avukat görüşmelerini okuyanlar, izleyenler bir de bu Ergenekoncu dediğimiz legal anlamda ulusalcı geçinenlerin programlarına bakıldığında birbirlerinin tıpatıp aynı olduğunu görürsünüz.)

**************************************************************************************

Medya faresi

‘Öcalan Ergenekon’un yönetiminde’
PKK’nın eski yöneticilerinden Selim Çürükkaya, Abdullah Öcalan’ın Ergenekoncular olarak tabir edilen grubun yönetiminde olduğunu iddia etti.

“Öcalan PKK’nın başı falan değildir.  Öcalan Ergenekon örgütünün yöneticisidir. Bir yanda Veli Küçük’ün cinayet tarlası vardır. Diğer yanda Abdullah Öcalan’ın cinayet tarlası.” diyen Çürükkaya, Ergenekon’un istemesi halinde Öcalan’ı bir günde bitirebileceğini savundu.
Selim Çürükkaya, PKK’nın ilk yöneticilerinden ve “APO’nun ayetleri” kitabının yazarı. Hakkında infaz emri verilen ve şu anda örgütün ölüm listesinde bulunan Çürükkaya, Ergenekon ve PKK örgütü hakkında çarpıcı bilgiler verdi. Kanal 7’ye konuşan Çürükkaya, PKK’yı terör örgütü olarak değil siyasi bir örgüt olarak kurduklarını söyledi.

Halen Almanya’da yaşayan Çürükkaya, Abdullah Öcalan ve birlikte çalıştığı Ergenekoncuların PKK’yı terör örgütü haline getirdiğini ileri sürdü. “Bir yanda Veli Küçük’ün cinayet dalgası vardır. Diğer yanda Abdullah Öcalan’ın cinayet dalgası vardır.” diyen Çürükkaya, “PKK’yı biz terör örgütü olarak kurmadık. Siyasal bir örgüt olarak kurduk. Bugün bir terör örgütü haline getirilmiş. Bunu getiren Abdullah Öcalan ile Ergenekon’dur.

Sana bağlı olan gerillaları Kuzey Irak’a çek dediler. Abdullah Öcalan aracılığıyla bunu yaptılar. Ergenekon dediğimiz örgütün amacı orada PKK ile Barzani, PKK ile Talabani’yi birbirine vurdurarak Ortadoğu’da bir kaos ortamı yaratmak ve Türkiye’yi de bunun içine sürüklemek. Amerika gelince planlar bozuldu. İmralı Cezaevi’ni inşa eden komutan şu an Ergenekon davasında firaridir, yöneten komutan tutukludur. Öcalan’ın ifadelerini alan Albay da şu an tutukludur. Abdulah Öcalan tamamen bunların dediklerini yapıyor. Kendisinin hiçbir iradesi yoktur. Ergenekon örgütü ona ne söylüyorsa, onları yapıyor. Ergenekon Türkiye’de kaos ortamı yaratmak istiyor. Ergenekon isteseydi Abdullah Öcalan’ı bir günde bitirebilirdi. Öcalan’ın onlara anlattıklarını kamera karşısında söylettirirlerdi, Kürtler’den tek bir adam Abdullah Öcalan’a inanmazdı. Fakat Ergenekon yönlendirmeye karar vermiştir. Apo’yu kendine bağlamış, bütün Kürtleri de Apo’ya bağlamaya çalışıyor.” dedi.

“Öcalan nasıl Ergenekona endekslenmişse DTP de aynı yöntemlerle Öcalan’a endekslenmiştir.” diyen Çürükkaya, şunları söyledi: “DTP milletvekilleri, seçildiği günden bugüne Kürtlerin lehine ne gibi kanun teklifi vermiş, konuşma yapmıştır? Öcalan’ın saçıdır, sayındır, dövdüler, gemi bozuldu, bunlarla ilgileniyorlar. Ahmet Türk, genel başkan olarak Cumartesi Anneleri’nin toplandığı yere gitmeli ‘Sizin yeriniz burası değil. Ergenekon savcısının kapısının önüdür.’ demeli. Bu kadar Kürdün gözü dönmüşse bu şarap içtiğinden dolayı değil; Veli Küçük’ün işlediği cinayetlerden dolayıdır.”

Erhan Çelik’le İskele Sancak’a bu hafta PKK’nın eski yöneticisi Selim Çürükkaya’nın açıklamaları masaya yatırıldı. Çürükkaya’nın gündemdeki Ergenekon davası ve  örgütü PKK’ya ilişkin çarpıcı açıklamalarını Programa Gazeteci Ümit Fırat ve Eski Cumhuriyet Savcısı Reşat Petek ve Yeni Şafak’tan gazeteci Şaban Arslan değerlendirdi.

Programa katılan Ümit Fırat, Selim Çürükkaya’nın o örgütün içinde yeraldığını belirterek ” Geçmişte yaşananları çok iyi bildiği muhakkaktır. Aydınlık ve daha sonra 2000’e Doğru PKK ve Öcalan’la ilgili yazı dizisi bile yaptı. Perinçek, Öcalan’la içli dışlı oldu çok ropörtajlar yayınladı. 1991 yılında Paris’te konferansa katılan Ahmet Türk gibi bazı isimler SHP’den ihraç edildi. Doğu Perinçek Bekaa’dan gelerek  konferansa katıldı.

Ümit Fırat, Ben İmralı’nın diğer cezaevleri gibi kamuya açık olmasını istiyorum. Bugün İmralı’ya Adalet Bakanlığı kontrolünde değil. Kimler giriyor kimler yetkili belli değil. Görüşmede belgeler ve notlar ordaki kişilerin izni olmadan dışarı çıkmaz. Öcalan Türkiye’ye teslim edildi. Fırsat verilirse Türkiye’ye hizmet edeceğini söyledi. Bu kişi hakkında 40 bin kişinin katili olarak suçlandı. Ancak tek başına yargılandı. Böyle bir dava tek başına yargılanır mı. Onunla birlikte aynı suçu işleyenler elini kolunu sallayarak devam etti. Hatta yanına avukat olarak girip çıktılar. Öcalan 1999-2000 yıllarında avukatlarına hep iyimser bir şeyler olacak diyordu. İyimserlik saçıyordu. Ama ben bilmiyordum. Demekki ona birileri bir şeyler söylüyordu.

Gazeteci Şaban Arslan,  Doğu Perinçek komünist düşünceye sahip bir kişi, Veli Küçük Türk-İslam sentezine sahip bir yapıda kişi. Tuncay Güney bu iki ismin nasıl bir araya geldiğini de şöyle anlatıyor: Akşam’da çalıştığı bir dönemde Veli Küçük kendisini çağırdığını, bu görüşmede Küçük’ün Doğu Perinçek’in elinde çok önemli kaynağı olduğunu ve bu kaynaklardan faydalanmaları gerektiğini söylüyor. Tuncay Güney, bu talimat sonrasında Doğu Perinçek’in ekibi ile görüştüğünü bu görüşmenin devam ettiğini anlatıyor. Tuncay Güney, 2000’e Doğru dergisi ile teması sonrasında eylemleri farklı kesimin yapmasına karşın başka kesimlerin muhatap olarak gösterildiğini anlatıyor.

En belirgin örnek de Eşref Bitlis paşanın içinde bulunduğu helikopterin düşürülmesi olayında başka bir hedef gösterilmesine karşın olayın ardında Ergenekon örgütünün yaptığını belirtiliyor. Perinçek’in sahibi olduğu dergi çok farklı bir delillerle olayı ABD konsolosluğunda görevli bir kadın ve bir generale yıktığını yazmıştı.

Tuncay Güney’e göre Yalçın Küçük, Öcalan’ın teörisyenidir. Küçük, Beka vadisine gidip orada bir süre kalıyor ve çok ciddi çalışmalar yapıyorlar. Cumhuriyetin kuruluşunun 75. yılında Türkiye’ye dönmek gibi bir proje geliştiriyorlar. BM’den bir uçak alacaklar. Uçakla Atatürk Havalimanı’na inicekler Öcalan elindeki silahı bırakıp eline aldığı çiçekle teslim olacaktı. Böyle bir senaryo vardı. Ancak birileri Öcalan’ın teslim olmasını istemiyor ve Öcalan’a yönelik operasyon hazırlanıyor. Tansu Çiller döneminde bir operasyon hazırlanıyor. Operasyon düzenlenmeden bir gün önce Öcalan haber alıyor ve kaçıyor Öcalan da dönmekten vazgeçiyor. Tuncay Güney Ergenekon’un kilit adamıdır. 9 yıl da bu örgütün içinde görev almıştır. Örgüt birçok işte direk kendisi değil Tuncay güney gibi kuryeleri kullanmışlardır.

Tuncay Güney, Eğer Ergenekon isterse PKK bir ayda biter diyor, benim Ergenekon’la ilgili çok sayıda haber yaptım, Tuncay Güney’in Ergenekon -PKK ilişkisine yönelik açıklamaları çok farklı çevrelerden tepki geldi. Hatta cezaevindeki Öcalan bile açıklama yaptı. Hatta Güney’in her açıklamasına cezaevinden anında cevap geliyor.

Ergenekon’la ilgili bugüne kadar 87 kişi tukulandı. Bu örgüt sıradan bir örgüt değil. Yer altında bir devlet kuruldu. Çürükkaya da burda örgütün boyutunun nasıl olduğunu da ortaya koydu.

Emekli Cumhuriyet Savcısı  Reşat Petek, örgütle ilgili zaman zaman değerlendirmelerde bulundu. 1999 yılındaki açılan bir davada ilk kez örgütün ismi konuldu. Biz 1960 darbesini yaşadık. 12 darbesini de yaşadık. 12 Eylül darbesi yapıldı. bir günde terör durdu kan durdu. Bir gün iki gün içinde ne oldu da terör durdu. Bu olay araştırılırken derin devlet yapısını bu açıdan görmekte fayda var.  Tutuklanan Arif Doğan, çok önemli açıklamalarda bulundu. Söylediği bir söz vardı Biz bu işleri JİTEM adına yapıyorduk. Yaptığımız işleri de komutanımıza bildiriyorduk. Şimdi nasıl oldu da biz suçlu olduk anlamış değilim.
ÖCALAN, ERGENEKON DAVASI’NA KATILACAK MI?

Erhan Çelik, Bursa Cumhureyet Savcılığı’nın Savcı Öz’ün talebi doğrultusunda Öcalanla yapılan görüşme tutanaklarının kendisine gönderildiğini açıkladı.  Öcalan’ın avukatları ile yaptığı görüşmelerin belgelerinin savcılığa gönderildiği belirtiliyor.

Ümit Fırat, Öcalan’la ilgili savcılık bilinen görüşmelerin kayıtlarını gönderiyor. Asıl olan bilmediğmiiz görüşme kayıtlarının gönderilmesidir. Türkiye yeni bir seçimle iktidarı deviremezdi, tek başına içerden çıkabilecek bir ekonomik krizle ülke devrilemezdi, iktidarı devirecek tek olay silahlı mücadele olacaktı. 2003 yılından itibaren de silahlı mücadeleye ağırlık verilmeye başlandı. Başlangıçta farklı hesaplar yapıldı süre istendi. Bu konu Türkiye’nin zayıf karnıdır. Bu olayda Türkiye ve bölge üzerinde hesabı olan ülkeler bunun devamını istiyor. Ancak bu olay aynı zamanda demokratikleşmeye de gidecek en büyük neden olacaktır.

Emekli Cumhuriyet Savcısı  Reşat Petek, davada neden tüm tarafların ifadesi alınmıyor sorusuna Şemdinli’de halk suçluları yakaladı. Mahkeme sanıklara 30’ar yılın üzerinde ceza verdi. Ondan sonra davaya müdahele edildi ve sanıklar tahliye edilirken, o cezayı veren hakim görevden el çektirildi. Mahkeme dağıtıldı. Türkiye’de tam bir demokratik gelişmeye başlandığı anda terörist başının saçının kesildiği, rahatsızlandığı başına birşey geldiği iddiaları ortaya çıkıldı. Burada anında karşı cevap olarak ortaya konabilir. Bu durum Ergenekon operasyonu ile bağlantılı olduğu ortaya koyabilir.

Ümit Fırat, İnsan Hakları Komisyonu’nun oraya gitmesinde yasal olarak engel yok. Ancak fiili bir engel var.. Acaba Adalet Bakanı dahi oraya gidebilir mi sormak gerekir.

http://www.samanyoluhaber.com/haber-125701.html

Selim Çürükkaya

1954 te Bingöl' de doğdu. Öğretmen okulundan mezun oldu. Siyasi nedenlerle on bir yıl hapis yattı. Gazeteci ve yazar. Yayınlanmış 10 Kitabı var. Siyasi mülteci olarak Almanya'da yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu