Belgeler

Soy ağacı, secere

Aile Seceremiz, dede ve ninelerimiz.

Selim Çürükkaya / Benim ailem şu anda Elazığ’ın Palu ilçesi ile Bingöl’ün genç ilçesi arasında, Guvdere olarak bilinen mıntıkada, Ak dağın tam olarak karşısında, Murat nehri vadisindeki Tuunst köyünde yaşamıştır. Bundan yıllarca önce bizim ailenin şeceresinin eski köyümüzde olduğunu duyduğumda çok sevinmiş, telefonla yerini öğrenince, Bingöl’ e getirtmiş,  orada altı metre uzunluktaki kâğıdın fotokopisini çektirtmiş ve Almanya ‘ya kadar getirtmiştim. Altı metre uzunluktaki kağıt, arap harfleriyle yazılıydı. El Ezher üniversitesi mezunu bir arkadaşıma verdim.

Ondan Öğrenebildiğim bir yığın isim ile birlikte , “Merdin “ köyü, “Daku” yöresinde dedelerimizin oturduğu yer olarak belirtiliyordu.

Ailemizin  soy ağacının en başında “seyit Hüseyin”  geliyor. Babası ölünce, secade ona kalmış. Seyit Hüseyin’in bir vakfı varmış, şu anda olmayan,  en azından benim bilmediğim  çok sayıda aşiret, bu vakıfa vergi ödemiş. Sıralanan aşiretlerden “Zengene” aşireti bana yabancı gelmedi. “Zengene”zazaca’ da kazma demektir. Güney Kürdistan da bu ismi taşıyan bir aşiret  şu anda da vardır. Yedi yüz yıl önceden geriye gelen bir dizi erkek ismi 300  yıl öncede kesiliyor.

Ben bu taraftan üç yüz yıl önceye gitmeye çalıştım. Benden Büyüklere sordum.  Babamın babasının adı Şerif’tir. 01.07.1903 tarihinde doğmuş, 01.02. 1930 tarihinde ölmüştür. Yanı 27 yaşında iken yaşamını yitirmiştir. Şerif’in Babasının adı Mahmut, anasının adı Dindi’dir. Şerif büyük bir İhtimalle Amcasının kızı Zeynep ile evlenmiştir. Zeynep’in babasının adı Ali ağadır, annesinin adı ise Menevş’tir. Hem Şerif, hem Zeynep’ in doğum tarihleri ay ve gün olarak aynıdır. Bu kadar tesadüfün olması biraz zordur, belki de sonradan nüfusa yazıldıkları için olmuş olacak ki Zeynep’in doğum tarihide 01.07.1902 dir.

Yani kocasından tam olarak bir yıl küçüktür. Kayıtlara göre 26 yaşındayken dul kalmıştır. Zeynep ile Şerif’in ilk çocuğu bir kızdır. Adı Berivan’dır. Zeynep 22 Yaşındayken yani 1924 te Berivan’ı  doğurmuştur. Ve kayıtlarda Berivan’ın ölüm tarihi 06.05.1946 dır. Demek ki Berivan altı yaşında iken babasını yitirmiş, kendisi 22 yaşındayken ölmüştür. Yine kayıtlarda medeni hali bekâr olarak  geçiyor ama, biz onun Sersüet köyünde, Hüs Lil  ile evlendiğini biliyoruz.  Zeynep ile Şerif’in ikinci çocuğunun adı Selim dir.. Selim benim babamdır. 01.03. 1930 da, kayıtlar doğruysa babasının ölmesinden tam bir ay sonra doğmuştur. Altı yaşındaki kız kardeşi Berivan ve dul kalmış anasıyla büyüyecektir. Ama  kendisi 16 yaşındayken kız kardeşi Berivan ölecek, Annesi Abbas adında birisi ile evlenecektir.

Şerif ‘in babasının adının Mahmut, annesinin adı Dindi olduğu kayıtlarda vardır ve Şerif’ in kaydında tescil tarihi 1925 tir. Mahmut’un ötesi kayıtlarda yoktur. Ankara’da ki nüfus genel müdürlüğünde ne gibi kayıtlar var bilinmemektedir. Ama öğrenebildiğim kadarıyla Mahmut’un babasının adı Devrieş, Devrieş’in babasının adı Şemdin ağadır.

Şemdin’ in babası hakkında kimseler bir şey bilmiyor. Yalınız Ninem bana anlatmıştı, Şemdin ağanın Gövdere ‘de pek çok köyü varmış, hasat zamanında Milan köyüne gitmiş, tarlalarının bulunduğu yerde bir söğüt ağacının altındaki soğuk suda abtest almış , namaz kılmış, ağacın gölgesinde uyumuş, Millan’ lılar onu uykuda iken  silahla öldürmüşler, beyaz atı ipini koparmış, koşa koşa Tuunst’ a kadar gelmiş, köylüler atlarına binerek, Şemdin ağanın atını takip ederek  cesedinin yanına gitmişler.

Baba tarafımın ileriye doğru öyküsü burada noktalanıyor. Ana tarafıma gelince, Annemim babasının adı İsa dır. Zazaca adı ve lakabı İs Xeyru’dur..İsa’nın babasının adı Hüseyin, anasının adı Hanım’dır. İsa’ nın 01.07. 1902 de doğduğu  yazılıdır. Dini İslam, medeni hali evlidir. 05.01. 1948 de  yani 46 yaşındayken ölmüştür. İsa’nın eşinin adı Halime’ dir.

Halime Farıs ile Ayşe nin kızıdır. O da kocası gibi 01. 07. Yani aynı gün ve ayda  doğmuş olarak yazılıdır ama doğum yılı 1892 dir. Yani kocasından 12 yaş büyüktür. 56 yaşında iken dul kalmıştır. Ve İsa ile evlenmeden önce, mala Mustafa ile evlenmiş, bir kız anasıyken  mala Mustafa’yı terk etmiştir.

İsa daha önce Papé isimli bir kızla evlenmiştir, tek kızlarının adı  Zeynep tir. 03.07.1922 de  doğmuş,  01.01. 1946 da Ali isminde bir kişi ile evlenmiştir. Papé doğum sırasında ölünce İsa Halma ile evlenmiştir. Halma ile İsa’nın İlk kızı benim annem Tayibe dir.

0nun da  03.07.1927 de doğduğu kütükte yazılıdır. Evlenme tarihi ise 06.07. 1948 dir. Yani yirmi bir yaşındayken 18 yaşındaki Babam Selim  tarafından kaçırılmıştır.  Sonunucu Kızlarının nüfustaki adı Gülşah’ tır ama aile içindeki adı Naze dir. 07.03.1940 da doğmuştur.  09.12.1960 ta evlenmiştir. İsa ile Halma nın tek bir oğlu olmuştur. Adı Emin dir. 27.02. 1941 Tarihinde doğmuştur, 06.05. 1960 günü 19 yaşındayken Murat nehrinde boğularak ölmüştür. Ana tarafımın da ileriye yönelik hikayesi bu kadardır.
babam selim Çürükkkaya’nın yedi oğlu vardı, Selim Çürükkaya, Necmettin, Mahmut, Hasan, Ömer, Sait, Sadık

Selim Çürükkaya

1954 te Bingöl' de doğdu. Öğretmen okulundan mezun oldu. Siyasi nedenlerle on bir yıl hapis yattı. Gazeteci ve yazar. Yayınlanmış 10 Kitabı var. Siyasi mülteci olarak Almanya'da yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu