Roman

Dr. Said / Dağların Kilidini Kaybettik

Selim Çürükkaya / Bu kitap mazlum bir ulusun acılarla yoğrulmuş yüz yıllık destanıdır.

İŞİD’ in Kürdistan’a saldırmasıyla birlikte Almanya’daki rahat yaşamını terk eden Dr. Said, on dört yıl önce haklı nedenlerle bıraktığı silahlı Mücadelesine yeniden dönmeye karar verir ve Güney Kürdistan’a giderek askeri bir karargah kurar.

Şengal Kasabasının IŞİD’ den geri alınması sırasında Hollywood filmlerindeki Kahramanlar gibi tarihin sahnesine çıkan Dr. Said’in geçmişine gözler çevrildiğinde, bir ulusun trajedik öyküsü kare kare gözlerinizin önünden geçmeye başlar.

Dr. Said’in dedesi İsa’nın, 1917 yılında Ruslarla savaştırılmak amacıyla zorla askere götürülen ve bir daha dönmeyen dört kardeşinin dramı, İsa’nın iki bacısıyla köyünü terkle başlayan destan, tarihi olaylarla beslenir.

Şeyh Said hadisesi, yenilgi, katliam, göçler, sürgünler, karanlıklar, cinler melekler, askerler ve cehaletle teslim alınmış bir ulus. Dağlar, vadiler, özgür akmayan nehirler, tutsak güneş, suskun ay, şaşkın yıldızlar altında doğup büyüyen, tıp fakültesini terk ederek, özgürlük bağımsızlık için ülkesinin dağlarına çıkan bir kahramanın ve bir ulusun nefes kesen öyküsüdür okuyacağınız.

Avrupa’ da İsteme adresi: kilitkueyu@gmail.com

Kurdistan24 Selim çürükkaya ile Said Dağların Kilidini kaybettik Romanı ile ilgili bir röportaj yaptı ve Kurmanci olarak yayınladı. Aşağıdaki linki tıklayarak o röportaja ulaşabilirsiniz:

https://www.kurdistan24.net/ku/interview/c34d62a7-2720-45ad-9d44-70ed979bafb9?fbclid=IwAR1vt9V8ibgi9duCk_qB8MSDeLSVuXPmYuprzYaWxM0AaRZM

Selim Çürükkaya

1954 te Bingöl' de doğdu. Öğretmen okulundan mezun oldu. Siyasi nedenlerle on bir yıl hapis yattı. Gazeteci ve yazar. Yayınlanmış 10 Kitabı var. Siyasi mülteci olarak Almanya'da yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu