Tepkiler

Sırlar Çözülürken i okudunuz mu?

Selim Çürükkaya'nın Sırlar Çözülürken romanı hakkında kim ne dedi?

Selim Çürükkaya / Ergenekon operasyonlarıyla içeriği doğrulanan
Sırlar çözülürken” kitabını edinmek  istiyorsanız
Aşağıdaki adrese bir e mail atmanız yeterlidir:
selimcurukkaya@hotmail.de

Kitabı yayınlanmadan önce, Türk basınında “Ergenekon” hakkında bazen küçük haberler geçerdi. Türkiye’de bazı kulağı delik gazeteciler “Ergenekon” dan söz ederdi. Can Dündar ve Celal Kazdağlı “Ergenekon” adını taşıyan küçük bir kitap yayınlamışlardı. Bu kitapta gerçek “Ergenekon“u açığa çıkarmak için değil, gizlemek istemişlerdi. “Sırlar çözülürken” Türkiye’de yayınlandıktan bir müddet sonra “Ergenekon” bir bomba gibi Türkiye’ nin siyasi atmosferine düştü. Şu anda  ve daha uzun bir süre  Türkiyenin bir numaralı sorunu olarak kalacaktır.

“Sırlar Çözülürken” yayınlandıktan sonra vuku bulan olaylar  “Ergenekon” operasyonlarında ele geçen belgeler, kitabı tamamen doğrular nitelik taşımasından dolayı, kitabın önemini artırdı. Roman  yayınlandığında siyasetçi yazar ve aydınların kitapla ilgili söyledikleri aşağıdadır.

“Olayın kahramanlarını son derece güzel seçmiş ve kurgu mükemmel olmuş. Türk derin devleti deşifre edilmiş ve tabi  onun gizli üyeleride.” (Şeref Hoca)

“Bugüne kadar ulaşabildiklerim içinde, okuduğum en iyi romanlardan biriydi. Nihayet sığ köy romanları kategorisinden çıktık” (Fatma Ekmen)

“Herşeyden önce, Çürükkaya’nın romanını kurgusu ve dili olmak üzere iki açıdan çok iyi bulduğumu belirtmeliyim” (Gürdal Aksoy)

“Bir gece yarısı elime aldığım kitap, o kadar heyecanlı ve gizemli bir şekilde başlıyor ki, insanın her sayfayı yutası geliyor” (Fırat Aygün)

“Bugün buradan bakınca ”Sırlar çözülürken” adlı Sayın Çürükkaya’nın romanını gönül rahatlığıyla birinci sınıf bir polisiye romanı olarak değerlendirdiğimi hemen belirtmeliyim” (Ali Fikri Işık)

“Ben yazar değilim, edebiyatçı hiç değilim, ama okur yazar bir okur olarak şunları söyleyebilirim: Geçmişte ‘Kürdistan romanı’ ı tartışmaları yapılıyordu ya. İşte Sırlar Çözülürken,  işte Kürdistan romanı!” (Şeref Laşer)

“Romanı okurken Roma, Stockholm, Lübeck  sokakları ile  İstanbul Dolmabahçe sarayının odalarında  dolaşıyor gibi hissediyorsunuz  kendinizi” (Ayla Su)

“Okurken insan bazen nefes nefese kalıyor. Bir şişeden çıkan bir şifre bizi peşinde diyar diyar dolaştırıyor. Adeta “cinin şişeden çıkması” gibi. Artık şifreyi çözmek için kendimizi bir İstanbul`da, bir Sofya`da buluyoruz. Yolumuz Bağdat`a kadar gidiyor. Oradan Roma` ya, oradanda taa Stockholm`e kadar gidiyoruz.
Heyecan, merak kadar Akdenizin serinletici ılık mavisiyle rahatlıyorsunuz. Bazen James Bond filmlerindeki otellerde dinleniyorsunuz. Kitapta çok önemli siyasi hadiselerin arka planı araştırılırken, yazarların sınırları zorlayan geniş dünyasında gidip -geliyorsunuz. Papa’nın rüyasını  okurken “şu yazarların fantazileri de olmasa hayatın tadı olmayacak” diyorsunuz”
(Ayhan Çiftçi)

“Selim Çürükkaya, iki yıl kadar önce de “Sırlar Çözülürken” adlı belgesel roman türü kitabında Ergenekon’u ve Abdullah Öcalan’ın Ergenekon bağlantısını ilginç öykülerle anlatmakta… “(Kemal Burkay)

Sırlar Çözülürken”  küçük kızını kayıp eden bir gazetecinin yürek yangını, ellerini, gözlerini, dilini, kafasını ve yüreğini bize adayan toplumcu bir yazarın, çok tatlı, çok cana yakın, şişirme ve boş gürültülerin uzağına düşen çok sıcak, bazen çok heyecanlı ve yumuşak anlatımlı bir Roman…. ” ( A:Kerim Saruhan)

“Çünkü “Sırlar Çözülürken” kitabı bir dönemin, derli toplu roman diliyle anlatımının kendisidir. Bizim kuşağın tam merkezinde yer aldığı sürecin net bir fotoğrafıdır. Bu fotoğrafta herkes vardır. Kimi oynun senaristi, kimi rejisörü, kimi aktör ve aktristi. Kimi seyircisi. Kimi mağduru, kimi sanığı, kimi tutsağı, kimi tanığı, kimi de bir bütünü. Kitabın yazarı bir fazlasıyla bunların bütünü.” (H.Hüseyin Yıldırım)

” Burada roman yazarının, aynı zamanda anlatılan olaylarda bir aktör ve de kurban olması, romanın anlamını derinleştiriyor.
Aynı akıcılık, Henrich Alleg in Sorgu romanında görülmektedir. Çünkü yazar aynı zamanda roman konusunun kurbanıdır. Cezayir Bağımsızlık mücadelesini destekleyen bir gazeteci olarak tutuklu kaldığı sürede, Fransız Sömürgecilerinin insanlık dışı uygulamalarını romana uyarlamıştır.
Kürt okuyucularına ve gelecek kuşaklara bu değerli eseri kazandırdığı için, sevgili Selim’ i kutlar, hiçbir ideolojik ve duygusal reflekse kapılmadan her Kürt Yurtseverinin “Sırlar Çözülürken” romanını okumasını tavsiye ederim.”
( Ömer Özmen)

“Selim’in kitabı, Türk Ordusu tarafından oluşturulup yönetilen Ergenekon adlı Türk “Gladio”sunun,  “toplumsal mühendislik labratuvarında  ürettiği terörle sadece Türk ve Kürt  halkını değil, Palme ve Papa olaylarının örneğinde olduğu gibi, başta Avrupa olmak üzere tüm Dünya halklarını da, kendi planları doğrultusunda nasıl yönlendirmeye çalıştığını ve özellikle o günün koşullarında, ABD’nin de yardımıyla bunu nasıl başardığını çarpıcı bir biçimde anlatıyor” (Sait Aydoğmuş)

 

Selim Çürükkaya

1954 te Bingöl' de doğdu. Öğretmen okulundan mezun oldu. Siyasi nedenlerle on bir yıl hapis yattı. Gazeteci ve yazar. Yayınlanmış 10 Kitabı var. Siyasi mülteci olarak Almanya'da yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhabalar
    Sırlar Çözülürken kitabının PDF formati varsa gönderebilir misiniz acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu