Eski Yazılar

Cemil Bayık: İç infazları ayrılanlar yaptı.

Selim Çürükkaya / Arşivleri karıştırırken Cemil Bayık’ın bir Röportajına rastladım. Bu röportajı okumamıştım. Benim ile ilgili bir konuyu görünce, cevap verme gereği duydum. Çünkü her şey çağımızda kayıt ediliyor. Gelecek nesillerin doğruyu öğrenmeleri için bu makaleyi yazmaya karar verdim.

Alman Die Welt Gazetesinden bir muhabir Qandil dağına gitmiş, orada Cemil Bayık’la bir röportaj yapmış. Gazeteci, Cemil Bayık’a sormuş:


“Eski PKK yetkilisi Selim Çürükkaya, iç infazlardan savaşçılardan veya işkenceden çok kurucu kadroların öldüğünü yazıyor.”


Cemil Bayık ise; “Bu doğru değil. Evet, iç infazlar vardı. PKK ölümünden sonra onurunu birçok kurbana geri verdi. İnfazların çoğundan kimin sorumlu olduğunu biliyor musunuz? Bugün bunun için PKK’yı suçlayan insanlar. Fakat o zamanlar PKK’nın bir parçasıydılar.”

Cemil Bayık’ın cevabını dikkatle okudunuz mu? Önce, “bu doğru değil” diyor!
Ne doğru değil? Onu söylemiyor. Ardından bir itirafta bulunuyor. “Evet, iç infazlar vardı” diyor, “PKK ölümünden sonra bir çok kurbana onurunu geri verdi” açıklamasında bulunuyor.

Bu söylemin tercümesi şudur, “PKK kendi içinde çok sayıda üyesini öldürmüş, daha sonra onları şehit ilan ederek onurlarını iade etmiştir.
Cemil Bayık, böyle bir açıklama yaparak kendisini ve PKK’yi temizlediğini sanıyor. Önce mahkeme kurup veya mahkemesiz yüzlerce kişiyi öldürüyor, bir müddet sonra bu ölümler duyuluyor, aileler kendi çocuklarının akibetini sormaya başlıyor, o gençleri katledenler, bir araya geliyor ve daha önce ajan, hain olarak niteleyip katlettikleri kişileri bu kez şehit ilan ediyor.
Cemil Bayık, bu mantıkla aklı başında olan hiç kimsenin ikna olmayacağını sezdiğinden, gazeteciye: “İnfazların çoğundan kimin sorumlu olduğunu biliyor musunuz? Bugün bunun için PKK’yı suçlayan insanlar. Fakat o zamanlar PKK’nın bir parçasıydılar.”

Ben 1980 yılında Diyarbakır’da Türk polisince tutuklandım. 1991 tarihinde cezaevinden tahliye oldum. Dışarı çıkıp Bekaa vadisine gidince, yavaş yavaş iç infazların perde arkasını gördüm, öğrendim ve yazdım. Hiç bir iç infaza katılmadım. Zaten infazcı olmamak için örgütle olan bütün ilişkimi kestim.

Cemil Bayık yıllardır iç infazlarda yok edilen çocuklarının akibetini öğrenmek isteyen yoksul Kürt analarını bu yalanlarla kandırdı. “Çocuğunuzu bizden ayrılanlar öldürdü, biz de çocuklarınızın intikamını almak için ayrılanları öldürdük” dedi.

Burada Alman gazetecisini ve kamuoyunu aynı yalanla kandırmaya çalışıyor.
Halbuki PKK içinde hiç kimse bir kadroyu, bir gerilla üyesini kendi başına öldüremez. PKK’nin bütün kongre kararlarında yazılıdır ki, “Parti üyelerinin infazı veya gerillaların infazı önderliğin onayı olmadan gerçekleşemez”

Ve PKK de kim öldürülmüşse, Öcalan ve Başkanlık konseyi denilen kişilerin, emri, ilgisi ve bilgisi dahilinde öldürülmüştür.
İç infaz tetikçileri de ya ayrıldıklarında öldürüldü, ya da onlar da iç infazlarda götürüldü.

Selim Çürükkaya

1954 te Bingöl' de doğdu. Öğretmen okulundan mezun oldu. Siyasi nedenlerle on bir yıl hapis yattı. Gazeteci ve yazar. Yayınlanmış 10 Kitabı var. Siyasi mülteci olarak Almanya'da yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu