Dizi Yazılar

PKK yi Kimler Kurdu? 1

PSK Eski Genel Sekreteri Kemal Burkay’ın 1977 yıllarından beri söylediği ve yazdığı, bu günlerde de Türkiye televizyonlarında dile getirmeye çalıştığı “PKK’yi MİT kurdu”görüşlerine katılmak mümkün değildir. Burkay, ‘PKK yi MİT kurdu’ derken, hemen ardından ‘Biz diğer Kürt hareketleri çok güçlüydük, PKK bizleri tasfiye etmek amacıyla kuruldu ve kullanıldı’ sözlerinin üzerinde de durmakta yarar vardır.

PKK yi Kimler kurdu? – 1

Selim Çürükkaya / PSK Eski Genel Sekreteri Kemal Burkay’ın 1977 yıllarından beri söylediği ve yazdığı, bu günlerde de Türkiye televizyonlarında dile getirmeye çalıştığı “PKK’yi MİT kurdu”görüşlerine katılmak mümkün değildir. Burkay, ‘PKK yi MİT kurdu’ derken, hemen ardından ‘Biz diğer Kürt hareketleri çok güçlüydük, PKK bizleri tasfiye etmek amacıyla kuruldu ve kullanıldı’ sözlerinin üzerinde de durmakta yarar vardır.

 Şunu özellikle belirtmek gerekir ki; Kemal Burkay bu görüşlerini Türkiye’ye döndükten sonra dile getirmiyor. 12 Eylül darbesinden önce, PKK Siverek olaylarını başlattıktan, yani Dönemin AP Milletvekili Mehmet Celal Bucak’a karşı Hilvan’ın Kırbaşı köyünde suikast girişiminde bulunduktan az sonra Kemal Burkay, bazı tespitlerini özgürlük adlı bir gazetede yazdı.

Burkay’ın bu tespitlerine göre PKK’yi MİT kurmuştu. Birinci iddiası, Öcalan’ın MİT ile ilişkisi vardı. Kanıtı da şuydu: daha sonra PKK tarafından Ankara’da öldürülen PKK’nin Antep grubunun sorumlularından biri olanMehmet Uzun, öldürülmeden önce, kendilerine gitmiş ve önemli bilgiler vermiştir. Burkay’ın yazdıklarına göre, Mehmet Uzun bir arama sırasında üzerindeki silahı saklamak isterken, yanında bulunan Öcalan: ‘Telaşlanma, bir şey yapmazlar bizim adamlarımızdır’ diyerek silahı kurtarmıştı.

Burkay’ın başka bir iddiası da 1982 ölüm orucunda Diyarbakır Cezaevi’nde yaşamını yitiren Kemal Pir’in de MİT ajanı olduğuydu. Yine Burkay’ın o günlerde yazdıklarına göre, Mehmet Uzun, kendilerine şunu anlatmıştır: PKK ile Mehmet Celal Bucak’ın Siverek çatışmaları sırasında, Türk askerleri Siverek’in bir mahallesinde operasyon düzenlerken, durumu fark eden Kemal PİR, silahlı olarak bir evden dışarı çıkıyor ve kaçmaya başlıyor. Türk jandarması, silahı, kaçan Kemal PİR’e doğrulturken, onu yöneten yüzbaşı: “oğlum indir silahını, kaçan bizim adamımızdır” diyerek Kemal PİR’i kurtarmıştır.

Kemal Burkay ve çevresi ısrarla “Kürdistan devrimcilerini”“Apocu” grup olarak damgalamaya çalışmış, grubun kullandığı ismi hiç kullanmamış ve ısrarla bu gruba “Apocular” demiştir. Aynı isim tanımlamasını Doğu Perinçek’in başını çektiği “Aydınlık grubu” da yapmıştır. Oysa kendisini kamuoyuna “Kürdistan devrimcileri” olarak deklere eden grup, “Apocu” tanımlamasına şiddetle karşı çıkmış ve gruba “Apocu” adını takanlarla sırf bu yüzden kavgalar yapmıştır. Şunu açıkça söylemek gerekir ki; başta sol maskeli sol basın, ardından Türk basını, bunun ardından bazı Kürt sol örgütlerinin, Kürdistan devrimcileri grubu “Apocu” bir grup olarak kamuoyuna lanse etmesi, Abdullah Öcalan’ı Kürtlere tanıştırmış, oluşan yapı içinde onun öne çıkmasına neden olmuştur. Bu kesimler oluşan yapıyı “Apocu” olarak damgaladıktan sonra, gurubu toptan “ajan” olarak niteleyince, oluşan grubun üyeleri Öcalan’a sahip çıkmışlardır.

Doğu Perinçek gibi “şaibeli” birisinin, gruba “Apocu” demesi ve MİT tarafından kurulduğunu söylemesi, Öcalan’ın örgüt içinde yükselmesini sağlamıştır. Yoksa o günkü koşullarda Öcalan’ı örgüt içinde yükseltecek hiçbir meziyeti yoktur. Kısacası kurulma aşamasında olan Kürdistan devrimcileri grubunu, “Apocu” olarak niteleyen, örgütü, Öcalan’a mal eden, Öcalan’ı kurulmamış örgütün bir numaralı adamı haline getiren, Doğu Perinçek, Türk basını, Türk solunun bazı şaibeli kesimleri, Kürtlerden Burkay ve bazı Kürt örgütleridir. Kürt örgütlerinin o günkü yöneticileri eğer bunu bilinçli olarak yapmamışlarsa, o dönemlerde yapılan derin yönlendirmeye, onlarda bilmeden katılmış ve hep birlikte Öcalan’ı bir yerlere taşımışlardır. Biz Kürdistan devrimcileri grubunun yöneticileri, hiçbir zaman “Apocu” olmayı kabul etmedik. 1981 ile 1983 yılları arasında Diyarbakır sıkıyönetim mahkemelerindeki savunmalarımızda “Apocu” olamadığımızı ve neden olmadığımızı detaylı olarak izah etmişizdir.

PSK’nin eski lideri Burkay’ın “PKK yi MİT kurdu” görüşlerine gelince, bu çok mantıksız bir görüştür. PKK’yi ve ondan önce Kürdistan devrimcileri grubunu kuran insanların yüzde doksan beşi öldürülmüş veya ihanetçi olarak damgalanmıştır. Nasıl oluyor da MİT in kurduğu bir grubun veya bir partinin kurucularının yüzde doksan beşi, öldürülüyor veya ihanetçi olarak damgalanıyor? Kamuoyunun ve Burkay’ın bilmesi için PKK’yi ve ondan önce Kürdistan devrimcileri grubunu kuranların adlarını, soyadlarını, yaşlarını, mesleklerini, 1974 -1978 yıllarında hangi bölgelerde profesyonel olarak gurubun kuruluşuna katıldıklarını ve akıbetlerini yazmak zorundayım: Bu partiyi kuran kadroların yüzde doksan beşi öldürülmüş veya hain ilan edilmiştir. Bu listede yer alan kişilerin yaşam öyküleri öğrenildikten sonra herkes elini vicdanının üzerine koyup konuşacaktır.

PSK’nin eski lideri ve diğer bazı Kürt örgütlerinin ileri gelenleri, 12 Eylül öncesinde ‘PKK bir ajan örgüttür’ dedikleri zaman, PKK’yi kuran kadroların çoğu kamuoyu tarafından tanınmıyordu. Aradan otuz beş yıl geçti. O partiyi kuran kadroları artık herkes tanıyor, ben sadece onları akıbetleriyle birlikte size tanıtacağım. Bunların içinde kimlerin ajan olduğuna veya olmadığına siz karar vereceksiniz. Umarım bu yazı dizisinden sonra başta PSK eski Genel sekreteri Burkay ve diğer Kürt örgütlerinin eski temsilcileri, kelimelerini yerli yerinde kullanır. Bir örgütün MİT tarafından kullanılması ile MİT’in örgütlerin içine elemanlarını sızdırması arasındaki farkı anlar ve toptancı Aristo mantıktan vazgeçerek bu konuda daha objektif davranırlar.

Resimdekiler: Soldan sağa: Haki Karer, Mazlum Doğan, Resul Altınok, Seyfettin Zoğurlu;

Aşağdakiler: Kemal Pir, Çetin Güngör, Dilaver Yıldırım.

Devam edecek

Ç

Selim Çürükkaya

1954 te Bingöl' de doğdu. Öğretmen okulundan mezun oldu. Siyasi nedenlerle on bir yıl hapis yattı. Gazeteci ve yazar. Yayınlanmış 10 Kitabı var. Siyasi mülteci olarak Almanya'da yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu